Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите монитор?

Мониторът използван към Вашия компютър всъщност е прозорецът към дигиталния свят, и основният аксесоар, чрез който да следите работата на компютъра. Без подходящ дисплей, дори и с най-съвременния компютър картината може да изглежда замътнена и безжизнена, било то при играене на видеоигри, редактиране на снимки и видеоклипове или дори четене на обикновена статия на любимия Ви уебсайт.

Как да си купите монитор?

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва един монитор и какви функции има всеки уред?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, вида на дисплея, резолюцията, или дори честотата на опресняване?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви превантивни функции за безопасност може да има мониторът?

Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка стъпка, за да изберете монитора, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете какъв тип монитор искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите във Вашия нов уред. Помислете кои параметри сте обичали и какво Ви е харесало по-малко в продукта, който сте използвали преди. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт. Можете да прочетете за някои модели, за да разберете кои продукти са най-търсени. За да разберете лесно кои функции и характеристики какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо направете списък с най-необходимите функции, които Вашият монитор непременно трябва да притежава.

Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Монитори и изберете най-важните параметри от филтрите вляво.

Определете приблизителната сума, която можете да похарчите и помислете за какво ще използвате новия монитор. Обърнете внимание предимно на Вашите лични нужди, най-често използваните програми, игри и техните изисквания за показване, въз основа на които можете да изберете продукта, който Ви подхожда най-добре. Хардуерните компании знаят, че опитът от използването на компютър може да бъде доста различен поради дисплеи с различни спецификации, така че те предоставят на

клиентите си многобройни опции за избор. Но какви са функциите и параметрите, които могат да Ви помогнат да изберете монитора, най-подходящ за вас? Можете да намерите много разнородна информация примерно за разделителната способност на мониторите: 4K, 1440 px, 1080 px или HD Ready резолюция. Какви са основните разлики между тях? Какво значение имат времето за реакция и честотата на опресняване? От различните параметри, като анти-трептене, намален син оттенък, G-Sync или FreeSync, дали всички са от значение за Вас? Как се променя редът на важност на функциите при избора на монитори за игри, професионална или обща употреба?

Като начало, определете главната цел на Вашия бъдещ монитор: дали ще го използвате в голяма степен за игри, професионална работа или за общо предназначение.

Като цяло хората, които ще ги употребяват предимно за игри, търсят монитори с бързо време за реакция и висока честота на опресняване, докато за модели, които са подходящи за професионална работа, като графика, ключова е цветовата точност, т.е. правилното възпроизвеждане на цветовете.

Мониторите за общо ползване обикновено нямат специфични изисквания от потребителите, но ако желаете да уточните някои от важните параметри, тогава обърнете внимание на високото съотношение на контраста и VA панела. Първо, контрастът е най-забележимата мярка, последван от яркост, цветопредаване и последно разделителната способност. На монитор с високо съотношение на контраст, изображението изглежда много по-реалистично. Контрастът на мониторите с панел VA може да бъде до пет пъти по-голям от този на IPS или TN версия на панела.

Най-важните аспекти

Цена

Като първа стъпка преди да изберете подходящия монитор, най-добре е да определите приблизителната сума, която можете да похарчите за покупката си. Ако Вашите финансови възможности позволяват, струва си да увеличите минималната рамка с 10-20 процента, тъй като мониторът е едно от ежедневните изчислителни устройства, чието качество е много важно в дългосрочен план за поддържане здравето на окото, така че не си струва да пестите от качеството на дисплея.

В най-ниския ценови диапазон можете да закупите LED монитори до 600 лв. По отношение на разделителната способност, 1920x1080 px е най-често срещаната, а честотата на опресняване е 60 Hz или 75 Hz за повечето продукти. В тази категория се предлагат монитори за обща домашна употреба, но също и по-сериозна офис употреба.

Можете да намерите подходящи LED монитори за професионална работа и игри между 600-1200 лв. Що се отнася до типовете панели, и тук ще намерите и най-популярните IPS, TN и VA панели. Най-често срещаните резолюции в този ценови диапазон са Full HD (1920x1080 px) и Quad HD (2560x1440 px).

Над 1200 лв вече можете да намерите моделите от висок и върхов клас. Предлагат се модели с честота на опресняване на изображението почвайки от 60-165 Hz и още по-висока, 170-175 Hz и над 200 Hz. В допълнение към LED дисплея се появяват и OLED дисплеите, които връщат още по-красиво, реалистично изображение. Тези модели вече са подходящи за игри и професионална употреба, като графичен дизайн.

Разделителна способност (резолюция)

Разделителната способност на монитора показва колко пиксела може да покаже мониторът по ширина и височина. Най-просто казано, колкото по-голям е този номер, толкова по-добро е изображението на монитора.

Изображенията, показвани на монитора, съдържат милиони малки пиксели. Всеки пиксел съдържа три подпиксела, които отговарят за основните цветове от RGB типа цветопредаване (Red - червено, Green - зелено, Blue - синьо) и създават желания цвят на пиксела, като променят съотношението им. Разделителната способност на монитора е хоризонтални и вертикални редове от тези пиксели. Колкото по-голям брой пиксели можем да покажем на един инч, толкова по-реалистично и по-меко ще бъде изображението. Следователно, по-висока разделителна способност (QHD или по-висока) е важна, ако си харесате монитор с диагонал над 27 инча.

Монитор с размери 1920 x 1080 пиксела (известен също като 1080p, FullHD или FHDразделителна способност) може да показва 1920 пиксела хоризонтално и 1080 - вертикално. Тази резолюция е минимално необходимата днес, и не си струва да избирате модел с по-ниска разделителна способност. По-рязко и по-детайлно изображение можете да срещате при QHD, 4K и 8K дисплеи, имащи още по-високи разделителни способности.

Разделителната способност на монитора обикновено е лесно да се разбере от самото й означение, но определени стойности имат няколко имена. Краткият списък по-долу изброява най-често използваните разделителни способности, подредени от тези с най-много пиксели до решенията имащи най-малко пиксели. По подразбиране говорим за мащаб на картината 16:9, освен ако в списъка не е посочено друго.

5K резолюция

5120 x 2880 пиксела

4K резолюция

3840 x 2160 пиксела

Ultra HD (UHD) резолюция

3840 x 2160 пиксела

Quad HD (QHD), Wide Quad HD (WQHD), 1440p резолюция

2560 x 1440 пиксела

2K, 1440p резолюция

2560 x 1440 пиксела

WUXGA резолюция

1920 x 1200 пиксела

Full HD (FHD), 1080p, HD резолюция

1920 x 1080 пиксела

HD, 720p резолюция

1280 x 720 пиксела

Каква резолюция е необходима за показване на игри?

Като основно правило се нуждаете от възможно най-много пиксели, за да постигнете най-доброто качество на изображението. При игрите обаче много високата разделителна способност може да предизвика насичане на картината, ако видеокартата не е достатъчно силна. Повечето модули за предаване на видео понастоящем не поддържат честота на опресняване на изображението по-висока от 60 Hz за 4K / UHD и 5K съдържание, но тази тенденция започва да се променя към по-добро поради все по-мощните видеокарти.

Диагонал

Диагоналът на мониторите, т.е. диаметърът на екрана, се дава от производителите в инчове (1 инч съответства на 2,54 сантиметра). По-малките монитори са с размер от 10 до 24 инча и са най-подходящи за домашна употреба. Средните 24-30-инчови монитори вече са идеални за офис употреба. Мониторите над 30 инча (76 см) или дори екстра широки с висока разделителна способност вече изискват повече място,

но също така осигуряват огромно изживяване например за игри или гледане на филми и си заслужават да се гледат отдалеч.

Плътността на пикселите оказва голямо влияние върху качеството на монитора, с оптимална стойност от 109 ppi (пиксели на инч, т.е. броят на пикселите на инч). Монитор с голям диагонал, но ниска разделителна способност също ще има ниска плътност на пикселите. За обикновен настолен монитор, 32-инчовият размер вече е доста голям. В този размер можете да намерите монитор с разделителна способност 4K, подходящ за игри или общо ползване за под 700 лв.

Честота на опресняване на изображението

При този параметър също е общо правило, че колкото по-висока е стойността, толкова по-добре. Честотата на опресняване показва колко пъти мониторът опреснява показаната информация в секунда и се измерва в херци (Hz). По-големите числа позволяват по-добра и гладка картина без дразнещо трептене.

Повечето налични в момента монитори имат честота 60 Hz.

Ако търсите подходящ монитор не само за обща употреба, но и за игри, честотата на опресняване на изображението е изключително важна, струва си да потърсите модел от поне 75 Hz.

Мониторите, проектирани специално за игри, разбира се, постигат това лесно, като стойност от 144 Hz се счита за идеалната в общия смисъл за тази категория.

Време за реакция

Времето за отговор е времето, необходимо за промяна на яркостта на пиксела, което е времето, необходимо на монитора да промени цвета на пиксела от напълно черно до напълно бяло. Ако говорим за времето за реакция на GTG (от сиво до сиво), тогава цветът на пиксела се променя от един нюанс сиво в друг.

Стойността му е дадена в ms (милисекунди, т.е. хилядни от секундата). С време за реакция от 12 ms можете да избирате от всички типове дисплеи и повечето резолюции. Бавното време за реакция (по-дълго от 12 ms) може да бъде дразнещо в случай, че трябва да се гледат бързи кадри на монитора.

Общо взето може да се каже, че колкото по-кратко е времето за реакция на монитора, толкова по-добре, но това е важно, главно ако търсите монитор специално за игри. По-дълго време за реакция може да доведе до замъглени изображения и при гледане на филми, както и при игри. За игровите монитори най-високото време за реакция за приятно игрово усещане обикновено е 5 ms, а най-бързите модели имат по-малко от 0,5 ms.

Други важни параметри

Дисплей панел

Трите най-често срещани технологии за панел на дисплея са IPS панел (In-plane switching), TN панел (Twisted Nematic) и VA панел (Vertical alignment), както и монитори с MVA, ADS, PLS и AMVA панели.

Въпреки всички параметри, качеството на изображението може да се влоши бързо, когато не се гледа точно отпред, това се дължи на т. нар. нисък ъгъл на видимост.

Моделите с IPS панели показват изображението с минимално по-добро време за реакция и по-точен цвят, отколкото VA панелите, които обаче от своя страна могат да покажат най-контрастното изображение от трите изброени типа.

Всеки от триплетите IPS-TN-VA може да осигури различни предимства, които са обобщени в таблицата по-долу:

TN

VA

IPS

Производителност

най-бърз; ниско време за реакция; най-висока честота на опресняване на изображението; минимално изображение на призрак; ниско входно закъснение (input lag)

най-дълго време за реакция; висока честота на опресняване на изображението

По-бавно време за реакция от TN панели и по-бързо време за реакция от VA панели

Дисплей

най-лош ъгъл на видимост; най-лошо цветопредаване

По-добър ъгъл на видимост от TN панела, но по-лош от IPS панела; добро цветопредаване; най-добрият контраст

най-добър ъгъл на видимост, най-добро цветопредаване

Цена

по-евтини модели

производителността на по-скъпите версии съперничи на тази на TN панелите

по-скъпи модели

Предназначение

За игри

За общо ползване

За професионална употреба

Струва ли си да закупите извит монитор?

Основно зависи от Вашите технически очаквания дали трябва да закупите извит монитор. Извитият дизайн има за цел да направи консумацията на съдържание още по-завладяваща благодарение на по-широко зрително поле, като същевременно по-малко натоварва очите. Недостатъкът е, че поради извития дизайн, външните светлини, влизащи в монитора, могат да бъдат отразени многократно. Извитите монитори, които създават истински съраунд ефект, са предимно свръхшироки и с диаметър най-малко 30 инча (76 см), които параметри поставят тези модели моментално в по-високия ценови клас.

Ако изберете извит монитор, обърнете внимание на специалната информация за този модел. Колко точно извит е дисплеят се определя от стойността на радиуса. Колкото по-малък е радиусът, толкова по-извит е дисплеят. Модел с означение 1800R има радиус 1800 мм, което означава, че препоръчителното максимално разстояние от монитора е 1,8 метра. Вече има и монитори с радиус 1000R, което означава и по-извит дисплей.

Видеокартата

Връзката между видеокартата и монитора е един от най-важните параметри преди закупуването на монитор. Колкото по-висока е разделителната способност на монитора, т.е. колкото повече пиксели той показва, толкова по-голяма е задачата на видеокартата да ги изобразява. Например, показваното изображение на монитор с разделителна способност 4K може да бъде с фантастично качество, но ако мощността на видеокартата не може да настигне дисплея изискващ 8,3 милиона пиксела на кадър, потребителското усещане, особено при игрите, ще бъде значително влошено.

Минималните системни изисквания за видеокарти варират в зависимост от играта, но ако планирате да гледате игра на QHD монитор, и то не с най-ниските графични настройки, ще ви трябва поне една видеокарта GTX 1650 или RX 5500 XT. .

За геймъри, които искат да играят в 4K резолюция със скорост на опресняване 60 Hz, Radeon RX 6700 XT или GeForce RTX 3070 е подходящото решение за тази резолюция.

Най-идеалната резолюция в момента е QHD, т.е. 2560 x 1440 пиксела. С диагонал до 32 инча можете да получите правилната плътност на пикселите и подробен дисплей при QHD резолюция и тази резолюция може да се обработва дори от видео карти от среден клас.

Най-бързото изживяване може да бъде гарантирано от FHD, т.е. резолюция от 1920 x 1080 пиксела. Най-високите стойности на кадрите в секунда (FPS) са налични тук. Мониторите, специално проектирани за игри, не включват модели с по-ниска разделителна способност. Наред с FHD резолюция обаче трябва да сте наясно с диагонала на монитора. Над 27 инча, по-ниската плътност на пикселите вече значително влошава качеството на изображението.

За да научите повече за избора на подходяща видеокарта, прочетете връзката ни в ръководството за закупуване на видеокарта.

Кой монитор да изберете за игри?

Има безброй възможности при избор на монитори за игри.

По-долу следва обобщение на функциите, от които наистина можете да се възползвате като геймър. Винаги е важно да имате предвид, че използването на определени предимства също зависи до голяма степен от способностите на играча.

Състезателните играчи трябва да имат предвид скоростта, когато най-важните аспекти са високата честота на опресняване на изображението, най-ниското време за реакция и забавянето на въвеждането. Модели, които най-добре отговарят на тези критерии, могат да бъдат намерени между 25- и 27-инчови монитори, предимно без по-ниска плътност на пикселите и HDR функционалност.

Може да сте такъв геймър, който смята, че не може непременно да забележи разликата между честотата на опресняване от 60 и 144 Hz. В този случай не се колебайте да изберете честота на опресняване 60 или 75 Hz, която поддържа технологията FreeSync или G-Sync и по-скоро наблегнете върху по-добро качество на изображението, по-висока плътност на пикселите и по-голям диагонал на екрана.

Ако паричното Ви състояние дава такава възможност, можете да намерите монитори с още по-висок контраст на изображения и HDR функция сред по-скъпите модели.

Каква да бъде честотата на опресняване и времето за реакция на монитора, използван за игра?

В идеалния случай потърсете модел с честота на опресняване на изображението най-малко 75 Hz и възможно най-ниското време за реакция. Тъй като честотата на опресняване е особено важна за геймърите, моделите, разработени специално за тях, имат честота на опресняване най-малко 144 Hz и време за реакция до 5 ms. Днес най-високата честота на опресняване е 280 Hz, но ASUS ROG Swift PG259QN и Alienware AW2521H ще бъдат налични в близко бъдеще, като и двете са с честота на опресняване 360 Hz.

Входно забавяне

Забавянето на входа определя колко време е необходимо на монитора да реагира на изходен сигнал от видеокартата или клавиатурата и мишката. Това се измерва в милисекунди (ms). По-високата честота на опресняване обикновено предполага по-ниско входно закъснение, но стойността му не винаги е посочена от производителите.

Поддръжка на FreeSync или G-Sync?

Мониторите за игри обикновено поддържат Nvidia G-Sync (за компютри с видеокарта Nvidia) и/или AMD FreeSync (за компютри с видеокарта AMD). Същността на двете технологии е да се намали или елиминира микротрептенията на изображението (stuttering) и насичането на картината. Тези фунции могат да намалят размазване на картината при показване на динамично видео. Трябва също така да имате предвид, че G-Sync изисква конектор DisplayPort, докато FreeSync работи чрез HDMI и DisplayPort.

Nvidia или AMD видео карта?

Както бе споменато по-рано, параметрите на видеокартата също са много важни, за да извлечете максимума от монитора си. Разбира се, когато купувате видеокарта, възниква въпросът дали да изберете карта с графичен чип Nvidia или пък AMD за компютъра си.

Опция за калибриране

Винаги е необходимо да калибрирате монитора, което може да стане по два начина: в екранното меню (OSD) или чрез софтуер.

Опциите за калибриране трябва да включват цветовата скала, цветовата температура и настройките на гама кривата. Мониторът трябва да има поне sRGB и Adobe RGB цветов скала, а цветовата температура трябва да може да се регулира между 5000 и 7500 Kelvin, а предварително зададените стойности на гама кривата трябва да могат да се поддържат между 1,8-2,4. Мониторите, използвани за редакция на телевизионно и филмово съдържание, също трябва да са способни да поддържат гама стандарт BT.1886.

Анти-трептенето вече е функция включена в повечето професионални монитори, но винаги проверявайте този параметър, преди да купувате.

За тези, които работят пред екрана в продължение на осем часа, монитор без трептене (Flicker-free) може да бъде добър избор. Каквато яркост и да изберете на тези монитори, те не примигват, затова могат да бъдат много добър решение за тези, които са чувствителни към това.

Професионалните потребители могат да имат и специални изисквания. Ако сте фотограф, печатар, уеб дизайнер, често редактирате видео или просто се нуждаете от точно цветопредаване, следващите редове са за Вас.

Мониторите, които са фабрично калибрирани до правилния цвят, ще са по-скъпи, но тази допълнителна сума си струва. Ако искате монитор, който изваден от кутията веднага ще бъде с правилния цвят, това ще бъде най-доброто решение. За некалибрируемите монитори това придобива още по-голям акцент. Професионалните монитори могат да се използват веднага след разопаковане, без никакво калибриране.

Битова дълбочина

За професионална употреба се препоръчва да изберете монитор с дълбочина на бита най-малко 10 бита. По-ниските, 8-битови модели са достатъчни за обща употреба, но потърсете 12-битов монитор за професионална графична дейност.

Дори при този параметър е важно да се вземат предвид параметрите на видеокартата. Подобно например на разделителната способност на Вашия монитор, ще можете да използвате добре стойността на битовата дълбочина, само ако мощността на видеокартата е достатъчна за това. Ако видеокартата не може да обработи 10 или 12 -битовия сигнал, мониторът ще попълни липсващите данни с допълнителна информация, използвайки интерполация. Повечето видео карти с общо предназначение могат да обработват максимум 8 битов сигнал.

Новости, за които непременно трябва да знаете

Изследванията показват, че синята светлина има отрицателен ефект върху качеството на съня, но ниското излъчване на синя светлина не е критична характеристика на мониторите. Повечето операционни системи (включително Windows 10) имат опция за настройка за намаляване на количеството синя светлина. Слабото излъчване на синя светлина прави по-малко стресиращо за очите ни използването на монитора, но може да има отрицателен ефект върху точността на цветовете, така че преди да купите, помислете добре коя от характеристиките, описани досега, е най-важна за Вас.

Има 3D монитори, чийто дисплей е подходящ и за показване на триизмерно изображение.

Бъдете внимателни

Както при всяко техническо устройство, винаги бъдете внимателни, когато свързвате монитора към източник на захранване/компютър и е важно да обърнете внимание на целостта и ориентацията на кабела.

Видът и качеството на дисплея на монитора и светлината, която излъчва, оказват влияние върху здравето на очите в дългосрочен план, така че би трябвало да закупите най-качествения монитор според Вашите финансови възможности.

Помислете също за избор на монитор с гланцово или матово покритие. Гланцовите дисплеи са подходящ за по-малко осветени места, където върху тях не се отразява светлина, която може да влоши видимостта. В по-тъмна обстановка цветовете им са по-ярки, а контрастът е по-добър. Мониторите с матов дисплей може да се използват в ярко осветена среда, и тези варианти са също по-лесни и за почистване.

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички достъпни филтри, но посредством най-важните успяхме да сортираме моделите монитори, които можете да вземете под внимание, и сега трябва само да изберете най-симпатичния от няколко След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.

Почти сме готови:)

Надяваме се, че сте успели да намерите най-идеалния за Вас монитор, така че остава само да изберете магазина, от който искате да го закупите.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най–евтиния

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения кой монитор е най-подходящ за Вас. Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било от полза. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избрания продукт!