Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите скейтборд?

Навлязохте в света на скейтборда и сега остава да си харесате стил според Вашия вкус? Поради естеството на спорта - скоростта и особените движения, скокове и падания - качеството на всеки компонент от дъската и лагерите е важен фактор при избора. Независимо дали се чувствате комфортно на U-рампа, прескачате препятствия в парка или се движите из града и правите Ви пасват повече, запознайте се с различните части на дъската в анализа по-долу.Купуването на първата Ви дъска е поразително и вълнуващо преживяване, особено след като първия Ви контакт със скейтборда вероятно ще определи как ще се сприятелите с него в бъдеще. Красотата в карането на скейтборд е, че не са нужно много допълнения към него, като специално, скъпо оборудване. В този аскетизъм се крие и величието му.

Как да си купите скейтборд?

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва един скейтборд днес и какви параметри има всеки модел?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, вида и материала?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви превантивни функции за безопасност може да има един скейтборд? Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка стъпка, за да изберете продукта, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете какъв скейтборд искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите във Вашия нов модел. Помислете кои параметри са Ви допадали и какво Ви е харесало по-малко в продукта, който сте използвали преди. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт. Можете да прочетете за някои модели, за да разберете кои са най-търсените продукти. За да разберете лесно кои функции и характеристики какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо направете списък с най-необходимите параметри, които Вашият скейтборд непременно трябва да притежава.
Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Скейтборди и изберете най-важните параметри от филтрите вляво.

Най-важните аспекти

Цена

Под 80 лв могат да се намерят мини-бордове, лонгбордове и скейтбордове. Тези уреди са подходящи и за сензомоторен двигателен тренинг за по-малки деца. Те имат по-ниска товароносимост, около 60 кг, но както повечето дъски, също се радват на популярност с различни дизайни и оформления. Разгледайте дъските от Fun Pro, Spartan, Master и други марки и изберете тази, която най-добре отговаря на Вашия стил!

Между 80 и 200 лв ще намерите по-масивни и по-здрави дъски, които могат да издържат до 100 килограма. Препоръчват се както за начинаещи, така и за средно напреднали, ако искат да се потопите в света на борда с по-качествено возило. Разгледайте дъските от марки Globe, Zoo York, Speed Demons и др.

Над 35 000 лв ще намерите висококачествени продукти, които могат да издържат на тежест повече от 100 кг. В материала си ще намерите също по-издръжливи дъски, които със сигурност ще имат дълъг живот и ще Ви осигурят безброй трикове и километри. Тези дъски обикновено носят най-доброто качество до последния си винт, поради което се препоръчват и за по-опитни спортисти. Ако освен изящен изглед търсите първокласна изработката, няма да останете разочаровани от стоките в този ценови клас! Изберете от дъските оферирани от Arbor, Globe, Penny и други и се почувствайте властелин на алеите!

Тип

Уейвбордове

Може при търсенето да сте попадали на особения вълнообразен дизайн, много различен от традиционните скейтбордове. Уейвбордът е това, което се състои от две дъски, свързани със стоманена пръчка. Негова характерна особеност са независимо въртящи се хоризонтално 360° колела. Благодарение на този дизайн движението с уейвборда е съвсем различно, по-скоро напомня на зиг-заг (оттук и името уейв - вълна). Принципът на карането е да люлеете краката си настрани, без да се налага да отскачате. Придвижването с такъв уред подобрява цялостната координация и осигурява добра подготовка за други спортове. Може да бъде страхотен подарък например за дете в училищна възраст.

Лонгбордове

Казано по-просто – като уголемим един скейтборд, получаваме лонгборд, който се използва предимно в градовете, на дълги писти и пътища. За тази цел лонгбордовете се подразделят допълнително на круизъри, пинтейли или сърф скейт. Ако по-дългите разстояния са Вашата цел, разгледайте офертите с лонгбордове и попитайте за повече съвети относно избора на такава дъска.

Пениборд

По-младото поколение ще оцени игривите пенибордове, които са много по-къси от традиционните скейтбордове. Най-често са изработени от пластмаса и са по-скоро като по-малки лонгбордове поради свода в горната част. Този олекотен дизайн лесно се побира в раницата на младежите, така че те винаги могат да го приберат, или пък да го носят на ръце без много усилия. Освен това тези малки модели са по-стабилни.

Опит и възраст

Първият аспект в процеса на подбора трябва да бъдат способностите и опита на скейтъра с предишни дъски, също така и възрастта му. За начален модел изберете по-големи размери на дъската и колелата, за да подпомогнете неопитните състезатели да се чувстват по-стабилни. Ако целта е вече прескачане на препятствия и изпълнение на специални трикове, по-подходящи ще са по-тесни и леки дъски, които са по-лесни за маневриране. За деца изберете размер, който е пропорционален на тялото и краката им. Популярен модел е компактният пениборд, който се побира в ученическа чанта.

Стил

Както при другите спортове, изборът на цялостно оборудване за скейтборд зависи от варианта, който искате да усвоите. Има четири стила, които изискват различно оборудване и части. Streetstyle би означавал разнообразно каране по улицата или скейтпарка, с прескачане на препятствия при това. В този случай се използват по-къси дъски и тесни колела. Писти тип басейн или U-рампа предпочитат любителите на скачане и скоростно каране по ръбовете. За този стил изберете по-широки дъски и колела, които да отговарят на твърдостта на терена.

Доста по-адреналиново забавление дават наклонените писти, осигуряващи скоростно спускане и хлъзгави завои. Този стил изисква много дълги и широки дъски, меки и големи колела. Не забравяйте и за подходящите обувки с добри подметки. И накрая, и лонгбордът може да бъде вариант. Ако целта Ви ще бъде да пътувате на по-кратки или по-големи разстояния, особено за придвижване в града от една точка до друга, ще Ви препоръчаме лонгборд с широки колела.

Дъска

Най-значимата част на скейтборда е дъската, която е в пряк контакт със стъпалото. Декът или дъската може да се закупи заедно с всички останали части (т.е. като пълен модел) или поотделно.

Форма

Дори и да не започнете с най-важния параметър на дъската, не пречи да знаете основната терминология на дизайна. Има опашка от едната страна на дъската на скейтборда и връх, наречен нос от другата страна. И двете части са леко заоблени и извити нагоре. При стандартните модели носът обикновено е малко по-дълъг от опашката. В повечето случая обаче това е само малка разлика; по-важна е общата симетрия и дали можете да карате с ляв и десен крак.

Bowl: класическа, удължена, непроменена, подходяща за основни трикове
Shaped: между Twin-Tip и Bowl дизайн, ретро вид, подходящ както за рампи, така и за улици
Cruiser: леко извита опашка и нос, по-остър връх, идеален за градско каране.

Размер

Един от най-важните параметри за избор е ширината и дължината на дъската, която е дадена в инчове ('). Избраната ширина влияе върху цялостната стабилност, маневреност и други характеристики на управление на дъската. Стандартните скейтбордове за среден на ръст скейтър достигат 8', но състезателите с ръст до 160 cm предпочитат по-тесни дъски, като 7 '. Като цяло по-широките дъски (8,2' или повече) са подходящи за начинаещи и хора с по-едра фигура, които обичат да скачат и да правят трикове на рампа.

От друга страна, по-тесните дъски (7,5') са по-подходящи за състезатели с по-малка и по-лека физика, както и за тези, които имат по-технически стил. Както можете да видите от описанието, това винаги ще зависи от естеството на употреба.

Когато избирате ширина, си струва да вземете предвид размера на обувката. За тези с по-широки крака, 7,5' дъски може да не са достатъчни.

Друг, макар и по-малко важен показател за характеристиките на возене е дължината. Това най-често е около 32 ' при възрастни и около 28' при деца. Дължината се базира на физиката на състезателя и колкото по-широка е дъската, толкова е по-дълга. Гореписаните характеристики са също свързани с това. По-късите дъски се въртят по-лесно, но осигуряват по-малко пространство за контакт при скачане.

Кривина

Подходящо е, когато дъската е огъната леко нагоре в двата края (вдлъбната) и в нея има малка вълна над колелата. Степента на вдлъбнатина може да се променя на три стъпки. Първото ниво се нарича Mellow. Това е почти плоска дъска, която позволява максимален контрол на дъската с цената на известно намаляване на мобилността, като например при салто скок. Средният вдлъбнат тип, наречен Medium, обикновено е най-често използваният и най-подходящ за начинаещи. Работи добре за трикове, като същевременно осигурява достатъчно стабилност. Най-високата степен на огъване, Steep или High, е идеална за флип-трикове и следователно е подходяща за опитни скейтбордисти. Това води до по-бързи реакции на дъската, която обаче се поврежда по-лесно.

Материал

За дъските се използва най-често издръжливата и твърда кленова дървесина или по-нискокачествена дървесина от китайски клен, дъб или бук вместо канадски клен. Освен дърво има и пластмасов ламинат и PVC. Такива модели (обикновено пенибордове) са подходящи за града поради тяхната лекота, но вероятно няма да можете да ги използвате, за да научите трикове. Дървените изделия се залепват с лепило на водна основа или епоксидна смола. Те се състоят дори от общо до девет слоя фурнир, които се притискат един към друг. Колкото повече са слоевете, толкова по-тежък и здрав ще бъде моделът. Слоевете обаче трябва да са възможно най-тънки, така че дъската да не е твърде тежка, като същевременно запазва здравината си.

Колела

Колелата също имат пряк ефект върху стабилността и скоростта. Стандартно са изработени от пресован полиуретан, който е достатъчно устойчив на чести удари. Въпреки че качествените колела могат да издържат много, те трябва да бъдат сменени след интензивна употреба. Те са изложени на най-голям стрес по ръбовете. Колелцата, разбира се, могат да бъдат закупени отделно. По отношение на скоростта и качеството на ролките разграничаваме основно според тяхната твърдост, диаметър и вид лагери.

Други важни параметри

Диаметър

Размерът на колелата е даден в милиметри и може да бъде разделен на три категории. Колкото по-малки са колелата на скейтборда, толкова по-гъвкав ще бъде скейтбордът при щраквания и скокове. Освен това големите колела се справят по-добре с неравности и можете да стигнете от едно място на друго по-бързо.

50-53 мм: по-голяма стабилност, универсални, подходящи за по-бавно каране. Като цяло работят доста добре.

54-59 мм: универсален дизайн, подходящ за начинаещи, по-здрав, за качване на вертикални рампи, но може да се използва и в скейтпаркове.

60 мм и повече: най-бързият тип, може да се използва на по-груб терен, за лонгбордове и круизери.

Твърдост

Подобно на размера, твърдостта също определя скоростта, освен това и сцеплението. Стойността на твърдостта се обозначава с цифра и буквите A, рядко B. Скалата за твърдост, обозначена с A, е 103 точки, а скалата, обозначена с B, е с 20 точки по-ниска, така че стойност от 100 A съответства на 80 B. Колкото по-голямо е числото (96 и повече), толкова по-твърди, по-бързи са колелата и става по-вероятно да бъдат плоски. Те лесно биха се закачили на груби повърхности. Меките колела (78 A) имат най-добро сцепление и са подходящи за неравен терен, например за градско каране. Начинаещите трябва да си купят твърди колела поне 88 A-99 A.

Характеристики на твърдостта на колелата

78 A - 87 Най-меки, по-голямо сцепление – за лонгбордове, круизери, офроуд 88 A - 95 Твърди, по-бързи – за улични ролери с високо сцепление на по-груб терен 96 A - 99 Твърда, много бърза, многостенна, гладка повърхност: подходящи за начинаещи 101 A и повече, много твърди: за опитни спортисти, с най-малко сцепление върху гладка суха повърхност

Ширина

Ако сами ще сглобявате Вашия скейтборд, изберете оптималната ширина на окачването според ширината на дъската. Така че в идеалния случай изберете 7-инчово окачване за 7-инчова дъска. Малките разлики не са проблем, но е по-добре да купувате идентичните части от един производител. Номерацията на марките не винаги е една и съща. Например, някои дават ширината на окачването без осите, докато други включват и тях.

Височина

Има три различни профила на височината на шасито, които отговарят на различни височини на колелата. Ниското шаси с малки колела е идеално 50-53 мм. Този тип шаси има висока степен на стабилност по време на трикове. Средният размер наричан Mid благодарение на гъвкавостта си е подходящ за парков и уличен стил. Използва се на колела 53-56 мм. Последният етап е High profile, проектиран за високопрофилни, по-големи от 56 мм колела.

Твърдост на гумата

Гумените ленти, които действат като пружини за окачването, отговарят на най-често срещания стил на каране. Докато по-твърдите гумени ленти са по-стабилни, те са и по-трудноподвижни при разпределението на тежеста по завоите. Затова при маневриране предният крак трябва да бъде повдигнат. Меките гуми завиват добре, но по-трудно се поддържа стабилност с тях. По-подходящи са обаче за каране по склонове.

Товароносимост

Когато купувате избрания модел, не забравяйте да проверите максималната товароносимост. Това варира от мини модели до 25 кг за деца до масивни модели, които могат да издържат до 100 кг. Тъй като дъската поема най-много натоварване при работа, ние препоръчваме, както при всяко друго оборудване, да се придържате към максимално допустимите стойности на тежестта без изключение. Повечето скейтбордове са снабдени със специално грапаво покритие. Това е специален, нехлъзгащ слой, напомнящ шкурка. Прилепва към горната част на дъската и улеснява контрола по време на трикове. Шкурката за стабилност се предлага в различни дебелини и цветове. Колкото по-груба е, толкова по-добра е стабилността, но очаквайте обувките Ви да се износят по-бързо. Между окачването и дъската могат да се поставят специални вложки за подсилване, известни още като шохпад. Те се използват повече при лонгбордове и круизъри, за да подобрят характеристиките на возене и като цяло да удължат живота на цялата дъска.

Аксесоари и консумативи

За много поколения днес скейтбордът вече не е просто забавен спорт, а и начин на живот. Скейтовете се предлагат с редица модни аксесоари, от маркови суичери с качулки, тематични тениски, шапки flexfit до типични обувки за скейтборд с по-широк нос.

Лагери

Всяко колело е оборудвано с два лагера, така че скейтбордът съдържа общо 8 броя. Тяхната точност се посочва от коефициента ABEC (1-9), който изразява максимално допустимото отклонение от точния размер. Колкото по-голямо е измереното число, толкова по-добра е точността на продукта. 3 ABEC стойности се считат за минимални граници за качествен продукт. По-високите числа по-добре поддържат постоянна скорост. Те използват или по-евтин метал, или по-качествена керамика, при произвеждането им. Керамичните лагери не са сертифицирани по ABEC и се считат за по-издръжливи, по-бързи и лесни за почистване.

Колесници

Не на последно място, описваме подробно колесниците – осите и металните носачи. Те могат да бъдат закупени поотделно на скейтборд щанда, но съветваме начинаещите да закупят готов комплект. Колесниците се използват не само за поддържане на цялата конструкция, но осигуряват и плавния завой. Целия колесник се състои от централен болт и гумени тампони с основа, които позволяват завиване чрез натиск върху тях.

Новости, за които непременно трябва да знаете

Специален дизайн

В допълнение към класическите скейтбордове, можете да получите и дъска с по-уникален дизайн, който по-добре пасва на Вашите индивидуални нужди. На пазара ще намерите редица модели, които са особено подходящи за градски обиколки, дълги екскурзии или обиколки пред училище.

Знаете ли, че... Много хора смятат, че качеството на конструкцията на колелото или дъската има решаваща роля, колко бързо ще се движи скейтът. Проучванията обаче показват, че лагерите играят основна роля в това. Ако лагерът е поставен по-високо, това води до по-бърз скейтборд в сравнение с традиционното решение.

Бъдете внимателни

Поддръжка на лагерите

Лагерите трябва да се поддържат редовно и най-старателно, а не само след употреба в дъжд. Прах и други малки отломки също запушват колелата и затрудняват управлението на целия скейтборд. Преди почистване колелата трябва да се свалят от оста и лагерите да се плъзнат навън. Това не винаги е лесно. В този случай леко затоплете колелата, например със сешоар. По-вероятно е лагерите да се разхлабят и да се изплъзнат по-лесно. В зависимост от версията отворете лагера и го почистете със стара четка за зъби със специален почистващ препарат, разработен за тази цел. Ако не разполагате с подходящ почистващ препарат под ръка, сапунена вода или бензин ще свършат работа. След почистване подсушете добре лагерите, смажете ги с масло и ги уплътнете отново.

Въпреки това скейтбордът все още е малко или много екстремен спорт, така че не трябва да забравяме за елементарната безопасност. Това трябва да включва поне една каска и евентуално наколенки, налакътници. Предлагат се и подсилени ръкавици за деца.

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички достъпни филтри, но посредством най-важните успяхме да сортираме скейтовете, които можете да вземете под внимание, и сега трябва само да изберете най-симпатичния от няколко. След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.

Почти сме готови:)

Надяваме се, че сте успели да намерите идеалният за Вас скейтборд, така че остава само да изберете магазина, от който искате да закупите продукта.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най-евтиния

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения кой скейтборд е най-подходящата за Вас. Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било полезно. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избрания продукт!