Избери от сърце на обновения Pazaruvaj

Как да си купите съдомиялна машина?

Днес съдомиялните машини също се вместват като стандартно оборудване във все повече домакинства, макар и да не са първото устройство, което клиентите прибавят към живота и бюджета си.

Как да си купите съдомиялна машина?

Като цяло обаче това е много полезно решение за спестяване на енергия и вода спрямо ръчното миене на съдове. Освен повишен комфорт, това спестява и време, особено за големи домакинства, многочленни семейства или онези, които често приемат гости у дома.

На първо място, трябва да разгледате следните въпроси, които също са обяснени подробно в това ръководство за пазаруване:

  • За какво да внимавате, за да вземете най-доброто за Вас решение?

  • Колко струва една съдомиялна машина и какви функции има всеки уред?

  • Какво трябва да имате предвид, когато определяте цената, размера или дизайна?

  • Кои са най-новите иновации, за които непременно трябва да чуете?

  • Какви превантивни функции за безопасност може да има съдомиялната машина?

Прочетете нашето задълбочено ръководство за пазаруване, което дава съвети и Ви превежда през всяка стъпка, за да изберете продукта, който най-добре отговаря на Вашите нужди!

Организирайте идеите си

За да можете да кажете какъв тип съдомиялна машина искате да купите, първо обмислете и съберете аспектите, които искате да видите във Вашия нов уред. Помислете кои параметри сте обичали и какво Ви е харесало по-малко в продукта, който сте използвали преди. Вижте какво използват Вашите приятели и роднини във Вашата среда или разгледайте ТОП продуктите на нашия сайт, и прочетете за някои модели, за да разберете кои са най-търсените продукти.

За да разберете лесно кои функции и характеристики какво означават, ние ще Ви помогнем като Ви обясним всичко и ще се опитаме да улесним избора за Вас.

Първо направете списък с най-необходимите функции, които Вашата съдомиялна машина непременно трябва да притежава.
Можете да направите това лесно, като посетите страницата с категория Съдомиялна машина и изберете най-важните параметри от филтрите вляво.

Производителите определят капацитета на съдомиялните машини по отношение на броя на комплекти за миене, така че за добър избор е важно да можете да определите приблизително колко немити съдове се събират за един ден. Подобно на повечето големи домакински уреди, когато купувате съдомиялна машина, препоръчваме да наблюдавате, евентуално през няколко дни, от какво имате нужда: колко и какъв вид немити съдове се натрупват във Вашия дом. Мнозина правят грешката да изберат по-малко устройство, за да спестят пари. Обаче многократното стартиране на съдомиялна машина с по-малък капацитет консумира много повече енергия и вода в дългосрочен план от по-голям уред, с който наведнъж можете да измивате повече съдове, но по-рядко. Не е без значение, дали обикновено хапвате само набързо и по нещо дребно вкъщи, или редовно печете и готвите за много хора, с което се умножава и количеството немити съдове.

Ако сте решили да купите съдомиялна машина, друг важен аспект е размерът, както и намирането на най-оптималното място за нея във Вашия дом или кухня. След това трябва да определите приблизителната сума, която можете да отделите за покупката си – заслужава си и да надбавите 10%, ако откриете допълнителна функция в по-скъп модел, която със сигурност ще използвате. След това проверете консумацията и енергийната ефективност, тъй като това също е много важен фактор в днешно време.

Проучете какви допълнителни функции или програми все още ще Ви бъдат необходими. Например, определено си струва да изберете модел, където можете да използвате най-добре вътрешното пространство. По отношение на програми и функции, препоръчваме да дефинирате предварително Вашите нужди и навици. Какви съдове използвате най-често, колко често миете чинии, колко важна е ниската консумация за Вас и колко бързо трябва да измиете съдовете. Според нас например наличието на автоматични функции, икономични и интензивни програми, както и наличието на бърза и тиха програма могат да бъдат важни.

Най-важните аспекти

Цена

Преди да сортирате гамата съдомиялни машини, от които бихте искали да изберете, определете колко пари сте склонни да отделите за това. Ако трябва да ограничите избора за начален ценови клас или не се нуждаете от допълнителни функции, така можете да филтрирате голямата част от достъпните продукти и просто да прегледате тези с основни функции. Ако обаче няма ограничение за сумата, свободно можете да разглеждате сред по-скъпите устройства, които предлагат допълнителни екстри. Полезен аргумент в полза на закупуването на малко по-скъп вариант е, че в тези устройства можете да откриете вложени по-трайни материали, а с това ще гарантирате дълготрайността на Вашата бъдеща машина.

Ще намерите най-голям брой евтини съдомиялни машини като за начало под 600 лв в селекцията на производители на Arielli, Crown или Candy, които включват основни функции и програми (например отложен старт, програма ECO, допълнително изплакване, допълнително сушене, заключване за деца). Има богат избор както за вградени, така и за свободностоящи дизайни.

В средния ценови диапазон от 600 до 900 лв вече можете да избирате между устройства от по-престижни производители: например Whirlpool, Electrolux или Gorenje, предлагат редица надеждни устройства. В този ценови диапазон вече ще намерите съдомиялни машини от по-високите енергийни класове, както за вградени, така и за свободностоящи конструкции.

В по-високата ценова категория, над 900 лв, можете да намерите значително повече висококачествени материали и допълнителни опции в предлаганите продукти - било то допълнителна стабилност за чувствителни стъклени съдове, автоматично отваряне и сушене с външен въздух, управление от интелигентно устройство с помощта на приложение, или типично ниско ниво на шум, дори и автоматично подтискане на шума. Производителите на висококачествени стоки са най-изявено представени в този ценови клас, включващ съдомиялни машини на Bosch, Klarstein, AEG или LG.

Размер

Може би един от най-важните аспекти преди да закупите уреда е определянето на размера. Първо трябва да определите къде искате/можете да поставите новата съдомиялна машина и да изберете размера с оглед на това. Данните за широчината, височината и дълбочината в сантиметри ще Ви помогнат.

Тесните съдомиялни машини с размер до 45 см обикновено са за 8-10 комплекта и имат стандартен размер 45 х 85 х 60 см. Идеални са за двойки или самотни хора, например в по-малък апартамент или жилище под наем.
Машините с ширина 60 см са с по-голям капацитет - обикновено побират 12-16 комплекта - и имат стандартен размер 60 х 85 х 60 см.
Предлагат се и машини с ширина 55 см, които обикновено са за 2-6 комплекта и имат стандартен размер 55 х 45 х 50 см, но първите две версии са най-разпространени.

СЪВЕТ: При определяне на размера на машината е важно да проверите дълбочината и широчината на вратите на кухненските мебели във Вашия дом, преди да я закупите.

Дизайн

Свободностоящите съдомиялни машини за монтаж под плот могат да бъдат поставени навсякъде в помещението, където има подходяща връзка с чиста и отходна вода, както и захранване с енергия. Предимството им е, че са лесни за преместване, което ги прави идеални за тези, които живеят под наем и се очаква да се местят.

Един от нейните най-големи недостатъци спрямо вградената е, че е малко по-шумна, така че ако имате възможност да я поставите в затварящ се килер близо до кухнята, ще я чувате по-малко по време на работа. Тези машини можете също така да поставите под съществуващия кухненски плот, при условие че той има стандартната, 82 см височина. Тогава трябва само да премахнете капака и тя може да бъде инсталирана. При напълно свободностоящи машини това решение осигурява по-тиха работа, тъй като при вграждене под плот шумът от машната ще бъде намален, макар и в малка степен. При свободностоящи версии контролният панел е винаги разположен на предната стена, и може да включва и дисплей в зависимост от модела.

Обикновено, когато проектирате нова кухня или кухненско обзавеждане, вече можете да предвидите местоположението на съдомиялната машина, така че в този случай си струва да помислите за вграден дизайн - за да можете да осигурите достатъчно място за нейното свързване. Огромно предимство на частично и напълно вградените уреди е, че предната част на машините може да изглежда същата като кухненските мебели, тъй като те се доставят с обикновена метална предна част и Вие трябва да я покриете с подходяща мебела облицовка, за да пасне на наличното кухненско обзавеждане и дизайн. Очаквано, тези устройства нямат и горен капак. В случай на частично вградени машини, мебелният панел стига само до контролния панел, който остава видим, като по този начин разкрива къде се намира съдомиялната машина. При напълно интегрирания модел машината вече не се вижда, и изглежда като само един шкаф между другите мебели, и контролният интерфейс се показва само при отваряне на вратата. Голямото й предимство е, че тя е много по-тиха от свободностоящите машини поради пълната си инсталация, но има малък недостатък - малко по-трудният й монтаж. При напълно вградените уреди, контролният панел се намира вътре в шкафа - при тези модели често е проблем, че не се вижда до къде е стигнало миенето на съдовете. При по-съвременните устройства информацията за програмата или нейното изтичане се проектира на пода под формата на цветни светлини или надписи.

Съдомиялните машини за плотове се характеризират главно с това, че не е необходимо да бъдат свързани към водопровода, а се захранват направо от кухненския кран и отходната вода се изпуска в мивката. Те имат капацитет от 6 комплекта, което може да е достатъчно за по-малко домакинство. Препоръчват се за купувачи, които се местят често, не обичат да мият чинии, но не им пречи шумът, тъй като работещата на плот машина е най-шумния тип. Ако не искате да инсталирате голяма машина в кухнята си и нямате шкаф, който бихте могли да жертвате за по-голяма машина, това е правилният избор.

Капацитет

Капацитетът на съдомиялните машини може да бъде измерен чрез броя на комплектите, които се поставят в машината. Един комплект включва набор от следните съдове: 1 плоска чиния, 1 дълбока чиния, 1 малка чиния, 1 чаша, 1 чаша+чинийка, 1 лъжица, 1 нож, 1 вилица, 1 малка лъжица и 1 малка вилица. Това не включва тави за печене, тенджери и подобните по-големи съдове, които не са ежедневно ползвани. Всъщност броят на комплектите не отговаря точно на броя на хората в дома. Броят на комплектите варира от 2 до 16, като по този начин обслужва нуждите на всяко домакинство.

Тесните (с 45 см широчина) съдомиялни машини обикновено са за 8-10 комплекта, докато нормалните (60 см широки) машини с голям капацитет за 12-16 комплекта също се предлагат например за големи семейства. Машините за плотове (55 см) обикновено имат капацитет от 2-6 комплекта.

Затова преди да изберете новата си съдомиялна машина и да определите нейния капацитет, трябва да имате предвид следните аспекти:

  • колко души живеят в домакинството,

  • колко често готвите,

  • всички съдове ще миете с машината, и дали например измивате на ръка тавите и тенджерите,

  • колко често каните гости,

  • колко кухненски прибори имате.

Програми

По принцип всяка съдомиялна машина се предлага с 4-5 програми, които можете да използвате, за да покриете почистването на всички видове и замърсени съдове. Освен това на малко по-висока цена можете да получите други полезни функции и програми, които ще Ви помогнат да постигнете още по-удобно почистване.

Най-популярните програми за миене на съдове обикновено са накисване на съдове (използва се за силно замърсени съдове), обща програма (за ежедневно измиване при 50-70 ° C), бързо измиване (за някои марки цикълът на сушене е пропуснат), интензивна програма за силно замърсени съдове (много дълга, водоемка програма при 65-70 ° C), програма ECO (програмата, която използва най-ефективно ресурсите, но често може да отнеме 3-4 часа).

Други важни параметри

Разделяне на вътрешността

Всяка съдомиялна машина е разделена на поне 2 части, горната част е предназначена за по-малки съдове, чаши, сервиращи лъжици, черпаци, докато долната част може да се използва за чинии, по-големи съдове и тави за печене. Поставката за прибори за хранене е една малка кошница в долната част, която може да бъде извадена, за да освободите повече място, ако е необходимо.

От средния клас нагоре, позицията на горната кошница може да се регулира в почти всички устройства, с което можете да определите къде е необходимо повече място. По-новите модели от среден и висок клас нямат кошница за прибори в долната част, но те могат да бъдат поставени в отделно малко чекмедже отгоре (обикновено при 45 см вариантите), или да се поставят директно в отделна малка плъзгаща се тавичка в горната част на машината.

При уредите от среден и висок клас шиповете на държача за чинии могат да бъдат частично или напълно сгънати в кошниците, като по този начин се увеличава пространството за по-големи тенджери и тигани. Сгъваемият държач отстрани на горната поставка за чаши работи по същия начин. В него могат да се закачат столчетата на чашите за вино или да се заредят по-малки чаши.

Консумация на енергия и вода

Консумацията на електроенергия и вода се посочва от производителите и се определя на годишно ниво. Информационният лист на продуктите съдържа т.нар стойност на цикъла, която показва консумацията на един цикъл на миене.

Съвременните машини консумират 8-15 литра вода на цикъл, и голямата част от тях имат разход на вода в границите на 5-10 литра. Консумацията на енергия може да варира от 0,6 KWh до 1,4 KWh, в зависимост от вида на стартираната програма (например дълга, високотемпературна програма изисква повече енергия). Производителите изчисляват годишното потребление от 280 цикъла, но е важно да се знае, че тези стойности трябва да се разбират при стандартни условия. Консумацията на енергия варира около 180 - 260 kWh / година, а консумацията на вода е 2000 - 3700 литра годишно за повечето машини. Колкото по-малка е тази стойност, толкова по-малко употребата ще натоварва Вашия бюджет, а също и околната среда.

На съвременния пазар, освен ефективността на домакинските уреди, все повече производители трябва да следят за опазването на околната среда при разработването на продуктите.

Всички домакински уреди, включително и съдомиялни машини, са класифицирани в така наречените енергийни класове въз основа на данни на ЕС. Тези енергийни класове показват консумацията на енергия на дадена машина. Енергийните класове се означават с буквите ABC. Най - високият енергиен клас е „А“.

Старите означения бяха валидни до март 2021 г., след което маркировките се промениха съгласно горепосочените, за да се улесни разграничаването на различните енергийни класове, а това означава и по-строги стандарти и методи за тестване за производителите.

Ниво на шум

Съдомиялната машина е един от умерено шумните уреди, така че определено ще я чувате, но ако изберете правилната, това няма да ви безпокои. Нивото на шума на машините е дадено в децибели (dB), при което колкото по-ниска е стойността, толкова по-тиха е машината. (Обикновеният разговор има ниво на шум 60 dB).

Обикновено тази стойност за предлаганите днес машини варира от 39 до 64 dB, което също зависи от избраната програма. Например в помещение с американска кухня е идеално да се използва машина с възможно най-ниско ниво на шум, докато в апартамент, където кухнята е далеч от постоянно обитаваните стаи и спални, съдомиялната машина може да бъде разположена в отделно помещение и така нивата на шума над 47 dB не са особено дразнещи. Има и модели, които имат нощна програма, като по този начин осигуряват възможно най-тихата работа.

Дизайн

Разбира се, външността на съдомиялната машина също е важен въпрос, тъй като в идеалния случай съответства на стила на оборудването, цвета и оформлението на другите уреди. В допълнение към функциите, външността на всеки голям домакински уред може да окаже значителен ефект върху общата визия на помещението.

Повечето хора смятат, че цветът на новата машина трябва да съответства на цвета и оформлението на останалите домакински уреди.

Допълнителни функции

Отложеният старт Ви позволява да планирате началото на миенето на съдове с 3-6-9-12 или дори 24 часа по-късно, и при определяне на времето за отворяне и разтоварване на машината след привършване (например, след като се приберете вкъщи) си заслужава да използвате тази функция.

Когато настройвате разпознаване на таблетка 3 в 1, машината не добавя препарат за изплакване към програмата, така че многофункционалната таблетка извършва почистването сама.

Когато стартирате автоматична/интелигентна програма, съдомиялната машина автоматично открива количеството замърсени съдове и степента на замърсяване, след което регулира съответно температурата на водата и съответната програма - спестявайки много вода и енергия.

Нощната/тиха програма осигурява по-ниско ниво на шум, ако можете да планирате миенето на съдовете само за тих период. В края на програмата вратата се отваря автоматично, като помага на изтичащата пара да излезе, позволявайки на съдовете да изсъхнат по-бързо.

Когато настройвате половин зареждане или кратка програма, подобна на пералните машини, машината прави програма за бързо „измиване“, препоръчана за по-малко замърсени съдове. Тя може да работи и като отделна програма или да бъде възложена на ЕКО програма. В обратния случай можете да изберете съдомиялна машина с интензивна програма, която може да се използва за съдове, които са особено замърсени и обикновено изискват по-основно, интензивно почистване.

С технологията ComfortLift можете да разтоварвате и зареждате съдовете значително по-високо с автоматичен лост при издърпване на долната кошница.

Има допълнителни хигиенни, антибактериални програми за дезинфекция например на бебешки шишета, дъски за рязане и друго бебешко оборудване за безупречна чистота.

Новости, за които непременно трябва да знаете

Новият мощен безчетков контрол на скоростта при инверторните двигатели осигурява висока производителност при забележимо по-тиха работа, по-ниска консумация на енергия и по-дълъг живот.

Благодарение на системата AirDry, вратата на съдомиялната машина се отваря автоматично в края на цикъла на сушене, което позволява на съдовете да изсъхнат напълно и машината да се проветри. В допълнение към спестяването на енергия, тази функция също осигурява сушене на съдове без капене.

Бъдете внимателни

Бъдете внимателни при монтиране на новата си съдомиялна машина, когато я свързвате с водопровода. Освен това системите Aquastop, AquaSafe, AquaControl, WaterStop са важни предпазни мерки в случай на повреда на дренажната тръба. Един предпазен клапан, монтиран директно на връзката за водата, незабавно изключва водата при повреда на тръбата, като по този начин предотвратява евентуални щети от наводнение. Тази защитна система работи независимо от електрическото захранване.

Бъдете внимателни при зареждането на съдове за миене, и подреждайте съдовете в съдомиялната машина така, че да не пречат на въртенето на лоста разпръскващ водата, особено по-големите съдове отдолу. С това ще предотвратите повредите в машината.

Почиствайте редовно машината и филтъра, както от хигиенична, така и експлоатационна гледна точка.

Изберете и купете най-добрия продукт за Вас

Може би не с помощта на всички достъпни филтри, но посредством най-важните успяхме да сортираме съдомиялните, които можете да вземете под внимание, и сега трябва само да изберете най-симпатичната от няколко. След това трябва да прегледате продуктите според снимките и да прочетете отзивите на клиентите. Броят на звездите е чудесно отражение на отзивите на потребителите, след като са получили стоката и са започнали да я използват. Непременно вземете предвид тези коментари, тъй като те могат да съдържат ценна информация при избора на крайния продукт.

Ако все още харесвате повече от един продукт, тогава в допълнение към описанието на продукта можете да сравните продуктите според техните свойства с функцията за сравнение.
Почти сме готови:)

Надяваме се, че сте успели да намерите идеалната за Вас съдомиялна машина, така че остава само да изберете магазина, от който искате да я закупите.

Това също зависи само от Вашите предпочитания, но и сега не сте сами, защото ще Ви помогнем с няколко съвета, за да улесним Вашето решение:

  • Можете да изберете такъв магазин, който познавате и на който имате доверие

  • От гледна точка на цената можете да изберете дори и най-евтината

  • Можете да проверите разходите за доставка и наличността на продукта

  • Можете също да прочетете отзиви за магазините, където броят на звездите също ще Ви помогне

  • Потърсете етикета Коректен магазин при нашите партньори

Вярваме, че Вашето решение сега вече със сигурност е достатъчно обосновано и нямате повече съмнения коя съдомиялна машина е най-подходяща за Вас. Надяваме се, че нашето ръководство за пазаруване Ви е било от полза. Накрая остава да кликнете на бутона към магазина >> и да си купите избрания продукт!