Първият въпрос, който всеки купувач трябва да зададе преди закупуване на принтер, е колко често и какво количество иска да отпечата в бъдеще. Мастилото от тонера на мастилено-струйния принтер - един от най-често срещаните видове - се нанася върху хартията под формата на капчици мастило. За разлика от това, лазерният принтер разтопява прахообразното мастило от тонера върху хартията с помощта на топлина.
Цветните мастилено-струйни принтери заемат видно място в списъка на популярните принтери, защото практически всичко може да бъде отпечатано с тях: есета, диаграми, снимки, всичко, което Ви хрумне и може да Ви потрябва ежедневно. Днешните мастилено-струйни и мултифункционални принтери включват и бързи модели, които се конкурират или дори надминават своите лазерни колеги.
Лазерните принтери все пак предлагат добър избор за офис среда, където повечето разпечатки са монохромни, т.е. черно-бели. Монохромните лазерни принтери в допълнение към достъпните си цени, имат по-добри скорости и по-ниска цена на страница, отколкото мастилено-струйните модели. Вие трябва да решите дали да се откажете от гъвкавостта на мастилено-струйния принтер в замяна на изброените предимства и да изберете по-рентабилното решение, или тъкмо обратното. Като алтернатива могат да се използват цветни лазерни принтери, но те обикновено струват повече за печат на страница, отколкото цветните мастилено-струйни принтери.
Лазерните принтери имат оптимална производителност. С трайния тонер могат да бъдат отпечатани до 10 000 страници, преди да се наложи да бъде сменен. От друга страна, касетите използвани в мастилено-струйните принтери могат да отпечатват само около 1500-2000 листа, но този брой се отнася за обикновена домашна употреба, където касетите се сменят по-рядко.
LED принтерите работят на сходен принцип с лазерните принтери, но използват светодиоди вместо лазерна оптика, така че има по-малко движещи се части в устройството - тези типове принтери са в по-високия ценови диапазон.